نظام جمهوری اسلامی عامل بالا رفتن آمار تنفروشی در ایران

نوامبر 3, 2008 در 3:35 ب.ظ. | نوشته شده در 1 | 4 دیدگاه

نظام جمهوری اسلامی عامل بالا رفتن آمار تنفروشی در ایران

 

در هر جامعه ای دولت و قدرت سیاسی مسئول تامین رفاه و امنیت شهروندان است. سیاستمداران باید با برنامه ریزی های مختلف جامعه ای در خور شان انسان و خواسته های وی بوجود بیاورند. باید حفظ حرمت انسان سرلوح این برنامه ریزی قرار بگیرد. باید در کنار ایجاد کار مناسب که حق ابتدائی هر شهروندی است،امکانات برای شکوفائی وی تهیه گردد. انسان خلاق و مبتکر باید بتواند ابتکار و علائق اش را سازمان داد و از زندگی خود لذت ببرد. ما بدنیا نیامده ایم که فقط کار کنیم. بلکه باید مثل انسان هم رشد کنیم و از امکاناتی که بشر بوجود آورده است بهره مند شویم. وقتی این نقطه عزیمت ما باشد آنوقت متوجه میشویم که جمهوری اسلامی چه کرده و چه نقشی در گسترش تن فروشی داشته است.این یک واقعیت است که فحشا و خرید و فروش سکس قدمتی به طول مدنیت انسان دارد. اما این نباید بهانه ای برای دولتمردان و سیاستمداران شود که فرضشان ادامه این وضعیت باشد. در دوره ای از تاریخ بشر شیوع بیماری وبا ساکنان یک شهر از بین میبرد ولی امروز اینطور نیست.

در ایران جمهوری اسلامی این حقیقت تاریخی یک واقعیت تلخ را بوجود آورده است. تحمیل فقر به توده های عظیمی از مردم و در کنار آن بی حقوقی مطلق؛ ظاهرا یک امر عادی است. کار و تامین اجتماعی مردم تاکنون جزو برنامه این رژیم نبوده و نخواهد شد. در کنار این وضعیت سیستم آپارتاید جنسی و تحمیل بیشترین خشونت علیه زنان؛ تن فروشی را امروز به یکی از فاکتورهای اصلی تامین زندگی خانواده های بسیاری نموده است. تن فروشی یک انتخاب اجباری است. از سر استیصال است.

 

بالا رفتن تنفروشی در ایران بسیار نگران کننده می باشد و نگران کننده تر این است که اشباع شدن این بازار در داخل ایران  ، زنان برای دادن خدمات جنسی  به کشورهای همجوار به خصوص شیخ نشینان عرب ( به خصوص دوبی ) مهاجرت می کنند .

علل تنفروشی در زنان

 

وضعیت خانوادگی .دوران کودکی یا نوجوانی از سرپرستی توامان پدر و مادر محروم بوده اند .

اعتیاد یکی از والدین یا هر دو

خشونت بالا در خانواده و کمبود روابط عاطفی در بستر خانواده

22.5 در صد از این زنان در کودکی یا نوجوانی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند .

فرار از خانه

ازدواج اجباری و اعتیاد همسر

و

مساوی نبودن بازار کاربرای زنان و مردان  در ایران

 

با نگاهی به عوامل منجر به تنفروشی زنان در ایران می بینیم که :

 

فقر و بی حقوقی زنان در همه ی عوامل وجود دارد .زنان که از این مشکلات رنج می برند واز  موقعیت فرودستی در قانون برخوردارند بر سر ناچاری به تنفروشی روی می اورند .

 

 اسلام و قوانین شریعت خود یکی از عوا مل دامن زدن به این وضعیت هستند. نمیشود با قوانین متحجر 1400 پیش جامعه انسانی امروز را سازمان داد. قوانین ویژه خانواده مثل چند همسری ، صیغه، حق طلاق، حضانت کودکان، حقوق زنان ، بیکار عظیم در میان زنان ، همه و همه عوامل اصلی ایجاد تضاد در جامعه ایران هستند. ناهنچاری های مختلف را بوجود میاورد . این نکته را هم نباید فراموش کنیم که چامعه بشری بیش از هر وقت دیگری به هم نزدیک شده است.ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. مردم در ایران هم؛ خواستشان و توقعاتشان از خود و از زندگیشان تغییر کرده است. در چنین اوضاعی است که میتوان دید چگونه اسلام بعنوان ایدئولوژی حاکم بر جمهوری اسلامی نه تنها عامل اصلی بوجود آموردن این اوضاع است بلکه به مانع اصلی تغییرات هم تبدیل شده است. تغییر این تصویر تنها با کنار زدن جمهوری اسلامی ممکن است. تامین یک زندگی انسانی در ایران تنها با برقراری یک جامعه برابر و آزاد متکی بر اراده بشر امکان پذیر است.

 

مطالعه‌ی دقیق چگونگی رشد تن‌فروشی در شرایط نامطلوب اجتماعی- اقتصادی ایران، بدون پرداختن به گفتمان‌های گوناگون سیاسی که جایگاه زن ایرانی را در راس بررسی‌های خود از زندگی و نظام سیاسی در ایران قرار می‌دهند، ممکن نخواهد بود.  

 

(نباید فراموش کنیم که در بازی بر سر قدرت، همواره شرایط دشوار زن بودن و زنانگی در ایران – به عنوان نقطه‌ی مقابل پی‌رفت‌های زنان در غرب- به منظور جلب حمایت افکار عمومی، در مرکز مباحث سیاسی در محافل غربی جای داده می‌شود.)

در پی این‌گونه تحلیل‌ها از وضعیت مردمسالاری و برابری زنان در منطقه که به موازات نگاه فعالین حقوق زنان در ایران هم هست، تصویری متفاوت از زنان تن‌فروش در ایران حاصل می‌آید که با نگاه غالب درون اجتماع، که تن و بدن زن را بستر آلودگی و شهوانیات می‌داند، در تضاد است.

 

می توانیم بگوییم که دو دیدگاه نسبت به مسئله تنفروشی درایران وجود دارد :

 دیدگاه نخست، تن فروشان را به خاطر فساد اخلاقی مجرم می‌شناسد. در نتیجه خدمات جنسی در کنار سایر فعالیت‌های جنایی و رفتارهای غیراخلاقی- از اغتشاش عمومی و اعتیاد به مواد مخدر گرفته تا خیانت اخلاقی- قرار می‌گیرد. اگرچه فرار از خانه جرم محسوب نمی‌شود، اما تن فروشی فراریان در خیابان برای امرار معاش مایه‌ی ننگ تلقی می‌گردد. این دیدگاه فقط به نهاد‌های مجری قانون محدود نیست، بلکه بسیاری از اخلاق‌گرایان نیز- اعم از مذهبی‌ها یا غیر مذهبی‌ها-  گسترش خدمات جنسی و عادی شدن آنرا تهدیدی برای سلامت جامعه به شمار می‌آورند.

 

دیدگاه دوم بیشتر برخوردی دلسوزانه نسبت به موضوع دارد، و تن فروشی را ناشی از نابرابری‌های اقتصادی در جامعه می‌داند. این دیدگاه متعلق به محققان غیرمذهبی و مردم عادی است، و به ویژه در مورد نوجوانان فراری و عرضه‌کنندگان جوانتر خدمات جنسی، آنان را به عنوان قربانیان شرایط بحرانی به حساب می‌آورد.

 

با توجه به اینکه در گزارشات شش ساله  گذشته در ایران در مورد پیامدهای ناهنجاری های اجتماعی اعلام گشته  :

 روسپیگری و فرار از خانه به عنوان دو پدیده‌ی رو به رشد ، ناشی از گسترش فقر در کشور مطرح است .

 

عرف و دین :

تکرار می کنم :

اسلام و قوانین شریعت خود یکی از عوا مل دامن زدن به این وضعیت هستند. نمیشود با قوانین متحجر 1400 پیش جامعه انسانی امروز را سازمان داد. قوانین ویژه خانواده مثل چند همسری ، صیغه، حق طلاق، حضانت کودکان، حقوق زنان ، بیکار عظیم در میان زنان ، همه و همه عوامل اصلی ایجاد تضاد در جامعه ایران هستند. ناهنچاری های مختلف را بوجود میاورد .

در فرهنگ شیعه و اعتقادات مذهبی ایرانیان، ازدواج موقت یا صیغه، به عنوان راهی قانونی برای خرید و فروش تن، نهادینه شده است. بسیاری «صیغه» را روش اجتماعی قابل قبولی برای کنترل روسپی‌گری می‌دانند که سنت پیغمبر نیز آن را مجاز می‌داند. اما عموم مردم ازدواج موقت را نکوهش می‌کنند. در تابستان 2002 یک روزنامه‌ی محافظه کار خبر از تاسیس یک کمیته‌ی دولتی برای راه اندازی روسپی‌خانه‌های دولتی به نام «خانه‌های عفاف» داد.

این خانه‌ها قرار بود خدماتی را در زمینه‌ی ازدواج موقت، تامین سرپناه موقت، آزمایش منظم اچ.آی.وی/ ایدز، و تامین قرص‌های جلوگیری از بارداری، و در صورت نیاز، سقط جنین ارائه دهد. بحثی که بر سر «خانه‌های عفاف» درگرفت بقدری شدید شد که مقامات مجبور به منحل کردن آن کمیته (یا پنهان‌کاری در مورد آن) شدند. به عبارت دیگر، با وجود آن‌که صیغه از نظر قانونی در ایران مجاز است، اما از نظر اجتماعی موضوعی بحث‌انگیز است، و از سوی دیگر، با وجود آن‌که رفتارهای جنسی دختران فراری غیرقانونی است، اما از نظر فرهنگی با آن مدارا می‌کنند. در نتیجه، با وجود آن‌که روسپیگری و تجارت جنسی هم قبل و هم بعد از انقلاب غیرقانونی بوده‌است، اما به خاطر استانداردهای دوگانه‌ی اخلاقی در مورد ممنوعیت تن‌فروشی و مجاز بودن مفاهیم «سکس خوب»، لذت واقعی، تمایلات طبیعی، انتظارات محبت آمیز، و رفتار اخلاقی به عنوان ارزش‌های اجتماعی معرفی می‌شوند، که قابل تغییر و سرزنش هستند.

 

تحریم های بین المللی و افزایش روسپیگری در تهران

 

مواردی که تابستان امسال به شکل قابل ملاحظه ای در سطح پایتخت و شهرهای بزرگ  ایران افزایش یافته است. این روزها با فرا رسیدن غروب آفتاب، عملا خیابان های اصلی به جولانگاه روسپی ها و مشتریان دست به نقدشان ، با سنین مختلف و از هر طبقه و گروه اجتماعی بدل شده است.

بنا بر آمار رسمی سن روسپیگری در ایران به سیزده سال رسیده و به گفته کارشناسان مسائل اجتماعی ، گسترش روز افزون فقر یکی از مهمترین دلایل ان است.

حسین علی زاهدی پور کارشناس ارشد جامعه شناسی و عضو کارگروه زنان و دختران آسیب دیده در ایران اخیرا با اشاره به کاهش سن روسپیگری در کشور ، فقر و بیکاری را یکی از اصلی ترین دلایل بروز این پدیده دانسته و تصریح کرده است یازده درصد روسپیان شهر تهران با اطلاع همسرانشان دست به روسپیگری می‌زنند.

به گفته آقای زاهدی پور این آمار نشان می‌دهد که نه تنها به مساله بیکاری زنان بلکه به بیکاری مردان و پیامدهای آن نیز باید توجه بیشتری شود.

به عقیده ناظران مسائل ایران، یکی از ملموس ترین پیامدهای اجتماعی تحریم های بین المللی علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی که به افزایش بی رویه نرخ تورم و گسترش خط فقر انجامیده، کاهش سن تن فروشی و فراگیر شدن این پدیده در میان بانوان طبقات فرودست جامعه ایرانی است.

بر اساس آمار بانک مرکزی ایران نرخ تورم در خرداد ماه سال جاری به بیست وشش درصد رسیده و در همین حال حدود چهل درصد مردم زیر خط فقر قرار گرفته اند.

مقامات جمهوری اسلامی بارها با بی اهمیت توصیف کردن تحریم های بین المللی ، منکر آثار زیانبار این تحریم ها بر پیکر جامعه ایرانی شده اند.


Advertisements

4 دیدگاه »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

  1. موضوع بسیار بجا و مفصلی نوشته ای و عامل اصلی ان … دولت و سیاست و برنامه و ایدئولوژی حاكمیت را چه رسوا ساخته ای … كو گوش شنوا و ….
    دنیای بمن چه و كلاه خودم را محكم بچسبم … بوش و بن لادن و بلر و خامنه ای و خاتمی ..و حالا مترسك دكترحسین اوباما ودكتر احمدی نژاد جولان می كنند …
    بدرود

  2. http://ansale57.wordpress.com/

  3. vaghean bejast vaghti javunaye khode iran niaze jensi daarn chera keshvarhaye khareji…ma javuna hastim {boos}

  4. جوونای تهران ازادی ندارند


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در وردپرس.کام.
Entries و دیدگاه‌ها feeds.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: